Vinárske oblasti


PORTUGALSKO                                                       


História vinárstva

 
Prvé zmienky o portugalskom víne pochádzajú z obdobia okolo roku 600 pr. n.l., kedy Feničania do oblasti priviezli podnože odrôd vínnej révy. Z tohto obdobia pochádza mnoho pôvodných odrôd. V roku 219 pr. n.l. Portugalsko ovládli Rimania, ktorí prispeli k modernizácii pestovania a výroby vína. Po páde Rímskej ríše územie osídlili Kelti a následne v 7. storočí Gréci. Toto obdobie znamenalo pre Portugalsko a celý Pyrenejský polostrov veľký rozmach vinohradníctva, vinárska kultúra sa vyvíjala v celej oblasti. Stredovek bol pre Portugalsko predovšetkým v znamení kresťanstva a výroby omšového vína pre cirkevné účely. Vinice boli nahradzované pestovaním obilia a víno sa pestovalo len na malých terasách. Významnú úlohu pre portugalské vína hrá v 12. storočí Anglicko, kde sa portugalské vína vyvážali. V roku 1386 Portugalsko a Anglicko uzatvárajú diplomatickú zmluvu z Windsoru o vzájomnej spolupráci a obchode. Týmto dostali portugalské vína prednosť pred francúzskymi. V 15. storočí necháva portugalský princ Henrich vysádzať pôvodné krétsku odrodu vínnej révy. Roku 1665 anglický kráľ Karol II. dostáva monopolné postavenie na vývoz vína do Ameriky. Dovážané víno z Portugalska však nemá príliš dobrú povesť a býva veľmi často nekvalitné. Vývozu pomáha vypuknutie vojny v roku 1689 medzi Anglickom a Francúzskom, kedy je zakázané piť francúzske víno. Portugalsko od roku 1670 vyrába prvé fortifikované víno - Portské víno, ktoré sa čoskoro stáva módnou záležitosťou celého Anglicka. V prvej polovici 18. storočia začína byť veľký dopyt po portskom víne, čo má za následok cenový kolaps a zníženie kvality. V roku 1756 je v Portugalsku zavedený systém kontroly pôvodu a regionálnej klasifikácie. Okolo roku 1890 prichádza pre vinice celej Európy známa katastrofa - napadnutia fyloxére, ktorý zahubil až dve tretiny portugalských vinohradov. Mnoho vinárov v tejto dobe opúšťa svoje vinice a lacné pozemky vykupujú investori veľkých vinárskych závodov. Portugalské vína získavajú renomé až začiatkom 20. storočia.

 
Geografické oblasti

Sever Portugalska má veľmi dobré klimatické podmienky, klíma je silne ovplyvnená Golfským prúdom a dostatkom vlahy. Juh Portugalska je veľmi teplý a suchý. Vinárske oblasti Portugalska môžeme rozdeliť na dve časti: severné regióny Douro, DaoBairrada a Vinho Verde a centrálne a južné regióny Lisboa, Tejo, Alentejo, Ribatejo, Peninsula de Setubal a Algarve. Terasovité vinice v Portugalsku nájdeme až vo výškach 2000 metrov nad morom. Portugalsko má dve vinárske oblasti chránenej svetovým dedičstvom UNESCO: vinohradnícka oblasť Douro Valley (Douro Vinhateiro) a vinárska oblasť Pico Island (Ilha do Pico Vinhateira). Portugalsko ponúka viac ako 500 odrôd vínnej révy a bezpočet ojedinelých vín. Najvyhlásenejšej sú miestne portugalské odrody Tinta Roriz, Touriga Nacional, Tinta Baroca, Tinto Cao a Touriga Francesa.

 
Klasifikácia portugalských vín, ktorá bola zavedená už v roku 1756 pre zvýšenie kvality portugalských vín :

Vína DOC (Denominação de Origem Controlada) sú vína najvyššej kvality a najlepších vinárskych oblastí.

Vína VQPRD (Vinhos de Qualidade Produzidos em Regioes Determinada) sú kvalitné vína miestnej produkcie z určitých oblastí, vína majú typické vlastnosti, špecifikované sú odrody, pôda, podnebie a technika pestovania.
Variácie podľa typu vína :
VLQPRD (Vinhos Licoroso de Qualidade Produzido em Região Determinada) - fortifikované vína.
VEQPRD (Vinho Espumante de Qualidade Produzido em Região Determinada) - šumivé vína. 
VFQPRD (Vinho Frisante de Qualidade Produzido em Região Determinada) - perlivé vína.

Vína VR (Vinho Regional) je názov pre portugalské regionálne zemské víno.

Vína Vinho de Mesa je označenie pre stolové víno vyrobené v Portugalsku.




 
ŠPANIELSKO                                               
 
Španielsko ako jedno z mála oblastí spĺňa dôležitý aspekt, ktorý oprávnene radí španielske vína medzi najlepšie vína na svete. Týmto aspektom je hrozno, ktoré pomaly dozrieva a vykazuje skutočne diferencované chute z rôznych španielskych mikroklím. 

Podstatnú úlohu zohráva nadmorská výška. Španielsko je mierne vyvýšená plošina. Len malá časť Španielska sa nachádza na úrovni mora. Zatiaľ čo niektoré vinice sú ploché ako Kansas, väčšie množstvo sa nachádza takmer 3000 metrov nad morom. V tejto krajine nájdete veľké množstvo viníc, ktoré sú zasadené do pestrých horských záhybov. 

Každú španielsku vinársku oblasť možno definovať v rámci jej nadmorskej výšky a vo vzťahu jej blízkosti k oceánu alebo k moru. Krajinu tak možno rozdeliť do nasledujúcich klimatických kategórií: 

Zelené Španielsko

Zelené Španielsko ("España Verde") sa rozprestiera v severnej a severozápadnej časti Španielska, ktorá je vystavená pôsobeniu severného Atlantiku. Známe regióny Ribeiro, Ribeira Sacra, Valdeorras a Bierzo sú okolitým pohorím chránené pred chladnými, studenými a vlhkými pobrežnými vplyvmi. Oblasť Rías Baixas žiaľ podlieha plnej sile vlhkého a premenlivého Atlantiku. Západné regióny Zeleného Španielska majú tendenciu produkovať biele vína s vyšším obsahom kyselinky, z nie úplne zrelého hrozna, zatiaľ čo v miestach z okolia Pyrenejí máte možnosť ochutnať výrazne osviežujúce biele vína pod hlavičkou Txakoli. 

Pre vinárov výhoda špecifickej klímy Zeleného Španielska spočíva najmä v tom, že správnym pôsobením slnka a chladu sú prakticky zaručené aromatické odrody vína. Západná oblasť sa vyznačuje veľkým množstvom pôvodných odrôd hrozna, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete. Kontinuálna vitikultúra oblasti umožnila tieto odrody postupne rozvíjať a prispôsobovať. Svet relatívne nedávno objavil jednu z nich - Albariño - odroda, ktorá dosiahla vynikajúcu pozíciu medzi vínami. Ešte stále však môžete v tejto oblasti natrafiť aj na odrody, ktoré zostávajú v ústraní - príkladom takejto odrody je napr. Godella. 

Významné DO oblasti: DO Arabako Txakolina, DO Bierzo, DO Bizkaiko Txakolina, DO Getariako Txakolina, DO Monterrei, DO Rias Baixas, DO Ribeira Sacra, DO Ribeiro, DO Valdeorras.


Severné centrálne Španielsko

Oblasť hostí extrémne vyvýšené vinice pozdĺž rieky Duero. Mnohé preslávené španielske vína pochádzajú z oblasti  Ribeira del Duero, ako napr. Vega Sicilia, Pesquera, alebo oblasti Toro či Rueda.

Pozoruhodná rieka Duero ponúka útočisko pre viaceré najväčšie vinárske oblasti Španielska. Vinice sa nachádzajú vo vysokej nadmorskej výške. Uvedená výška prináša so sebou výhody v podobe dlhých a chladných podmienok rastu a dozrievania hrozna a chladné nočné teploty, kotré zachovávajú správnu kyslosť. Nevýhodou budú ročníky, počas ktorých vína nebudú správne dozreté. Akvadukt v Segovii ponúka požehnané množstvo dôkazov poukazujúcich na prítomnosť starých Rimanov, ako aj množstvo vínnych artefaktov. Napoleonovi vojaci zahynuli v týchto oblastiach počas vojny za nezávislosť; kastílsky rytier El Cid bojoval za zjednotenie Španielska aj tu. V súčasnosti sa pšeničné polia a plantáže cukrovej repy striedajú s vínnou révou; obilnica a Ribeira del Duero, Rueda a Toro vinice sa spolu rozprestierajú od Valladolid, cez Zamora až po Segoviu. Hoci je nadmorská výška vinárstiev nepopierateľne vysoká, región sa rozprestiera medzi dvoma kľúčovými pohoriami: na juhu je ohraničený pohorím sierra de Guadarrama a Sierra de Gredos; na severe sú zas ochranné bariéry Sierras de la Demand a Sierra de Cantabria. 

Významné DO oblasti: DO Arlanza, DO Arribes, DO Cigales, DO Ribera del Duero, DO Rueda, DO Tierra de León, DO Tierra del Vino de Zamora, DO Toro, VT Castilla y León.


Údolie rieky Ebro

Hoci rieka Ebro preteká cez rôzne autonómne oblasti od Cantabrie po Valenciu, kľúčové vinárske oblasti sa nachádzajú predovšetkým v provinciách La Rioja, Álava, Navarra, Huesca a Zaragoza. Kopce a údolia v týchto oblastiach ponúkajú takmer nekonečné možnosti. V súčasnosti stoja v popredí najmä vína z oblasti Rioja, ktorá je známa ako tradičná oblasť kvality. Vína z tradičných oblastí zameraných skôr na kvantitu možno nájsť medzi vínami z oblasti Navarra, Calatayud či Cariñena.

Na úpätí Iberského pohoria sa nachádzajú menej známe oblasti bohaté na vápenec - Campo de Borja, Calataud a Cariñena - ktoré ponúkajú vynikajúcu hodnotu a niekedy aj skvelé vína , aj keď len z hŕstky kvalitných producentov. Smerom na východ, Somontano víno sa zaraďuje skôr medzi klasické vína. Cabernet je tu kráľom medzi vínami, no aj odrody ako Chardonnay, Garnacha, Merlot, Moristel či Tempranillo ponúkali v uplynulých rokoch kvalitné vína. 

Údolie rieky Ebro predstavuje starobylé Aragónske kráľovstvo. Je to nielen miesto, kde Tempranillo začalo rozvíjať svoj historický potenciál, no zároveň je to aj miesto, kde Garnacha započala svoju vládu. Je to práve rieka Ebro, ktorá poskytuje spoločné príbuzenstvo, a to aj napriek meniacej sa klíme a prostrediu, ako sa uberáte smerom z chráneného vojvodstva Rioja smerom dole do menších poddanstiev Campo de Borja, Calatayud a Cariñena. Niet divu, že Garnacha prosperuje skôr v teplejších, suchších lokalitách, zatiaľ čo Tempranillo je oveľa jemnejšej štruktúry, ktorej sa dobre darí skôr v chladnejších, horských častiach v oblasti Rioja. Cariñena, odroda, ktorá sa len nedávno vrátila do oblasti DO Cariñena, hoci bola veľmi populárnou v 19. a 20. storočí, a to najmä pre svoju schopnosť produkovať významné vína v ešte signifikantnejších množstvách. 

Kedysi dávno boli hlavnými zákazníkmi pre túto oblasť najmä Francúzi. V tom čase boli výnosy z predaja priam nemravne vysoké, ale rovnako ako vo väčšine Španielska - primárny dôraz sa kaldie na kvalitu, nie kvantitu. 

Významné DO oblasti: DO Calatayud, DO Campo de Borja, DO Cariñena, DO Navarra, DO Somontano, DOC/DOCa Rioja, Pago de Arínzano, Pago de Otazu, Pago Prado de Irache.


Meseta

Takmer dve tretiny všetkých španielskych vinohradov sa nachádza na suchých, zdvihnutých pláňach. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa viacerí odborníci na víno z celého sveta zhodovali v názore, že z tejto oblasti nepochádza nič kvalitné. Postupom času sa však ukázalo, ako veľmi sa mýlili. Prvé španielske chránené vinárske oblasti DO Pagos, Dominio de Valdepusa, Finca Élez a Guijoso sa rozvinuli v tejto oblasti a v súčasnosti je ich až osem. Ale prečo práve tu?

Severná časť Mesety predstavuje stúpajúcu vyprahnutú náhornú plošinu na okraji centrálnej časti lokality a Iberského pohoria; vinice sú horúce a suché, nachádzajú sa vo vysokých nadmorských výškach, pričom nočné teploty sú zväčša mierne. Revolučné sily sa postupne niekoľko rokov rozvíjajú. Pre túto chvíľu, Airén zostáva najrozšírenejšou odrodou pre 70% vinohradov v danej oblasti. V rámci väčšej oblasti je La Mancha obrovskou DO oblasťou, a takmer polovica viníc DO nemá povolenie používať DO na svojich etiketách. Táto informácia často vyvoláva zmätok. Tieto percentá však pojednávajú o jasných DO pravidlách a stanoviskách; výskyt viníc v tejto oblasti ešte automaticky nezaručuje producentom vína želaný DO status. Región sa však pýši množstvom postupných vylepšení, ktoré už boli potrebné a žiadané.

Meseta ako obrovská oblasť (takmer 150.000 štvorcových míľ) ponúka len limitovaný pohľad na geografiu, podnebie, morfológiu a kultúru, ktorá ovplyvňuje produkované vína. Samotná Meseta sa rozdeľuje na niekoľko oblastí: Cordillera Central (zahŕňajúca centrálnu Mesetu a Iberské pohorie), na sever a juh, a politicky Castilla-La Mancha, Madrid a Extremadura predstavujú navzájom veľmi odlišné miesta, hoci sú koncentrované v rámci jednej oblasti. Vinice v rámci Mesety netrpia zbytočnou vlhkosťou, nedostatkom slnka a niekoľko riek (predovšetkým Tajo a Guadiana) poskytuje množstvo potrebnej vlahy. Špecifické horúce podnebie je ideálne pre odrody ako Garnacha, Bobal a Monastrell. 

Významné DO oblasti: DO Almansa, DO Manchuela, DO Méntrida, DO Mondéjar, DO Ribera del Guadiana, DO Ribera del Júcar, DO Uclés, DO Valdepeñas, DO Vinos de Madrid, Pago Calzadilla, Pago Campo de la Guardia, Pago Casa del Blanco, Pago Dehesa del Carrizal, Pago Dominio de Valdepusa, Pago Finca Élez, Pago Florentino, Pago Guijoso.


Španielske stredomorské pobrežie

Tento masívny región pokrýva východné pobrežie Španielska od jeho severnej hranice s Francúzskom až po hranice s Andalúziou na juhu. V rámci týchto rozľahlých plání existuje široká škála vín: od perlivých a voňavých vín Cava, cez suché biele vína, až po zemité vína z odrôd Garnacha, Cariñena, Monastrell, a ďalších. Pobrežné vplyvy dokazujú svoju významnosť oproti kontinentálnym extrémom, akým čelí oblasť Meseta. V Katalánsku, oblasti, ktorá sa vyznačuje trojuholníkovým tvarom, smerujúcim od hranice s Francúzskom smerom dole cez severovýchodne Španielsko, je nadmorská výška, ako aj blízkosť mora rozhodujúca pre skutočné pochopenie toho, čo sa tu vyrába a prečo. Vinárske oblasti tohto regiónu môžu byť relatívne mierne a pobrežné, ako napr. Alella, alebo vzdialené a hornaté, ako Priorat. Táto oblasť predstavuje 95% celkovej národnej produkcie Cava vín, ale exotické, silné, hrejivé a minerálne ladené vína z Prioratu sú pre ňu taktiež príznačné. 

Oblasť južného Katalánska, pozdĺž dlhšieho úseku východného pobrežia Španielska, vinice zohrieva, nakoľko letné teploty stúpajú, čo vedie k produkcii silných, výrazných vín. Na druhej strane, severozápadne od mesta Valencia, južne k miestu Cap de la Nau, vinice v tejto oblasti sú naopak úplne závislé od vody. V oblastiach kde je dostatok vody pre vinohradníctvo, sa ročne vyprodukuje veľké množstvo dobrých vín. Tieto oblasti sú obzvlášť vhodné aj pre staré vínne révy s hlbokými koreňmi, ktoré nachádzajú dostatok vlhkosti v pôde, umožňujúce prežiť im aj na miestach s nedostatkom vlahy. 

Významné DO oblasti: DO Alella, DO Alicante, DO Bullas, DO Cataluña, DO Conca de Barberà, DO Costers del Segre, DO Empordà, DO Jumilla, DO Montsant, DO Penedés, DO Pla de Bages, DO Tarrag, ona, DO Terra Alta, DO Utiel-Requena, DO Valencia, DO Yecla, DOC/DOCa Priorat. 


Andalúzia

V starovekých oblastiach juhozápadného Španielska bol vinič zasadený na obdobie takmer 3000 rokov. Mauri a vpyv islamu sa podpísalo pod riadenie a kontrolovanie tejto časti Ibérie, čo sa negatívne odrazilo aj na výrobe vína až po jeho úplné zakázanie od r. 711 až po r. 1492. 

Pre väčšinu návštevníkov sa vinárska oblasť Sherry v Andalúzii môže javiť ako mesačná krajina:  horúca a suchá, robustná a pevná. Pri náhlych zmenách nadmorskej výšky sú fascinujúce najmä dezertné vína vyrobené v oblastiach ako sú Montilla-Moriles a Málaga.  A najslávnejšia vinárska oblasť Andalúzie - Jerez (Sherry), sa vyznačuje zvýšeným množstvom zrážok než iné časti južného Španielska. Dážď je zachytávaný zvláštnou vápencovou pôdou nazývanej ako "albariza". V lete zas poskytuje vínnej réve potrebné teplo, zadržiavajúc dostatok vlahy.

Najznámejšie DO vinárske oblasti v Andalúzii: DO Condado de Huelva, DO Jerez-Manzanilla, DO Málaga, DO Montilla-Moriles, DO Sierras de Málaga.


Španielske ostrovy

Španielsko vlastní dve skupiny ostrovov: Baleárske ostrovy a Kanárske ostrovy. Baleárske ostrovy boli dôležitým prístavom pre námorníkov, ktorí cestovali na východ alebo západ medzi Španielskom a zvyškom Stredomoria. Kanárske ostrovy zas pôsobili ako základňa počas dlhých plavieb zo Starého sveta do Nového. Obchod s otrokmi cez Atlantik bol úzko prepojený s prístavmi na Kanárskych ostrovoch; Starý otec Kryštofa Kolumba tu pracoval ako obchodník a pestovateľ tabaku. V súčasnosti už ostrovy nie sú kľúčové pre žiadnych námorníkov, no vína z Baleárskych a Kanárskych ostrovov sú viac než len kuriozity a rozhodne stojí za to ich ochutnať. 

Kanárske ostrovy

Hoci ďaleko a mimo pobrežia Afriky, Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska, ako aj španielskej (a americkej) histórie. Pozostávajú zo siedmich hlavných ostrovov a šiestich oveľa menších ostrovčekov. Lanzarote je najvýchodnejší ostrov, len 60 km od západného pobrežia južného Maroka, zatiaľ čo najvzdialenejší ostrov od kontinentu, El Hierro, je vzdialený 300 km na západ. Kanárske ostrovy boli dôležitým prístavom pre dlhé plavby do Ameriky. Odtiaľto Kolumbus vzal cukrovú trstinu a zasadil ju v Amerike. Španielsko sa už od roku 1492 zameriava na výrobu sladkého vína určeného na vývoz. Sladké víno sa totiž lepšie prepravuje. No Kolumbus prišiel príliš neskoro na to, aby zaplnil ostrovy svojim menom. Psy (v latinčine "Canis", z ktorého pochádza názov ostrovov) v dávnej minulosti obývali túto lokalitu.

Ostrovy sa pýšia tým, že sa tu nevyskytuje Phylloxera (svetložltý hmyz, ktorý sa živí koreňmi a listami viniča. Postupne prerušuje tok živín a vody do viniča). Hrozno tu tak bez problémov prežije. Vyskytujú sa tu biele odrody ako Babos Blanco, Bastardo Blanco, Bremajuela, Breval, Bujariego, Burra Blanca, Diego, Forastera, Gual, Listán Blanco (Palomino), Malvasía, Marmajuelo, Sabro, and Vijariego Blanco. Reds include Almuñeco alebo Listán Negro, Baboso Negro, Bastardo Negro, Castellana, Listán Negro, Listán Prieto, Malvasía Rosada, Malvasía Negra, Negramoll, Tintilla, Verijadiego Negro, a Vijariego. 

Za vznik Kanárskych ostrovov a ich topografie vďačíme predovšetkým sopkám. Najvyššia hora Španielska, Mount Teide, sa nachádza na ostrove Tenerife a väčšina vínnej révy na ostrove sa pestuje na úrodnej, vulkanickej pôde.  Hoci sa na ostrovoch nachádza aj niekoľko DO oblastí, len zopár vín z Kanárskych ostrovov je dostupná na americkom trhu. 

Významné DO oblasti: DO Abona, DO Binissalem, DO El Hierro, DO Gran Canaria, DO La Gomera, DO La Palma, DO Lanzarote, DO Pla Llevant, DO Tacaronte Acentejo, DO Valle de la Orotava, DO Valle del Guimar, DO Ycoden Daute Isora.